  • IDT6116LA45SOG
IDT6116LA45SOG
advertisement
Manufacturer No:
IDT6116LA45SOG
HK JDW NO:
378-IDT6116LA45SOG
Package:
SOIC
Datasheet:
IDT6116LA45SOG
Description:
5V V 24 Pin Memory IC 15.4mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IDT6116LA45SOG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Type
    RAM, SRAM - Asynchronous
  • Supply Current-Max
    0.075mA
  • Organization
    2KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Memory Density
    16384 bit
  • Access Time (Max)
    45 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    15.4mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm