  • IDH16G120C5XKSA1
IDH16G120C5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IDH16G120C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IDH16G120C5XKSA1
Datasheet:
IDH16G120C5XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IDH16G120C5XKSA1
    Select All
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, PD-CASE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.95V @ 16A
  • Forward Current
    40A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    16A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    16A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Peak Reverse Current
    80μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Capacitance @ Vr, F
    730pF @ 1V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    140A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    CoolSiC™+
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C