  • ID1A-6S-2.54SF(71)
ID1A-6S-2.54SF(71)
advertisement
Manufacturer No:
ID1A-6S-2.54SF(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-ID1A-6S-2.54SF(71)
Package:
Description:
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ID1A-6S-2.54SF(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Standard, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Resin
  • Packaging
    Tray
  • Series
    ID1A
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Connector and Ejector
  • Number of Positions
    6
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    2.54mm
  • Total Number of Contacts
    6
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    29.2mm
  • Current Rating
    1A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Card Type
    SIM Card
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Current Rating
    1A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Durability
    5000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Insertion, Removal Method
    Hinged Lid
  • Height
    2.45mm
  • Length
    17.4mm
  • Width
    17.4mm
  • Height Above Board
    0.096 2.45mm