  • ID1A-6S-2.54SF(21)
ID1A-6S-2.54SF(21)
advertisement
Manufacturer No:
ID1A-6S-2.54SF(21)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-ID1A-6S-2.54SF(21)
Package:
SMD/SMT
Description:
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ID1A-6S-2.54SF(21)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    80°C
  • Mating Information
    NO
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    1.15 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Card Type
    SIM Card
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Body/Shell Style
    SOCKET
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Number of Ports
    1
  • Durability
    5000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Insertion, Removal Method
    Hinged Lid
  • Plating Thickness
    4μin
  • Height Above Board
    0.096 2.45mm