  • ICS889832AKLFT
ICS889832AKLFT
advertisement
Manufacturer No:
ICS889832AKLFT
HK JDW NO:
378-ICS889832AKLFT
Package:
Datasheet:
ICS889832AKLFT
Description:
1 Circuit 2GHz 2.5V Clock Buffer QUAD 16 Pins
Purchasing and Inquiry
ICS889832AKLFT Overview
This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 2GHz is the maximum value. It has 16 terminations in it, which means that it is terminated. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. It's in the way of Surface Mount. A pin count of 16 can be found on it. The clock divider is contained within Clock Drivers. The clock switch operates at a minimum working temperature of -40°C in order to maintain reliability. By operating at 85°C degrees Celsius, stable operation is enabled. There is an electronic gadget called 889832 in this family. This value is set to 2.625V for the maximum available supply voltage (Vsup). A logic IC with a value of LOW SKEW CLOCK DRIVER is used for this application. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. A power supply of 2.5V volts powers it. This output has 4 true outputs.
ICS889832AKLFT Features
16 terminations
Clock Drivers subcategory
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
ICS889832AKLFT Applications
  • Consumer Electronics
  • Big data
  • Radar
  • OTN
  • Network attached storage
  • Data center
  • High-end consumer electronics
  • 5G
  • Medical instruments
  • Tower server
Step5Bar-code shipping tag
ICS889832AKLFT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
    16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Power Supplies
    2.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    2GHz
  • Family
    889832
  • Input
    LVDS
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.025 ns
  • Number of True Outputs
    4
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm