  • ICS8344BYILFT
ICS8344BYILFT
advertisement
Manufacturer No:
ICS8344BYILFT
HK JDW NO:
378-ICS8344BYILFT
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
1 Circuit 100MHz 2.5V Clock Buffer QUAD 48 Pins LQFP
Purchasing and Inquiry
ICS8344BYILFT Overview
There is a case available for the cut smart buffer in LQFP. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Normal operation is limited to 100MHz. A total of 48 terminations are present in it. With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. There is a place for it in the way of Surface Mount. There is a pin count of 48 on timeing clock. A minimum temperature of -40°C is required for reliability. In order to ensure stable operation, the maximum operating temperature must be set to 85°C. There is an electronic gadget called 8344 in this family. There is 2.625V maximum supply voltage (Vsup). A logic IC with a value of LOW SKEW CLOCK DRIVER is used for this application. The supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V in order for the clock divider to operate normally. There are currently 24 true outputs available in the system. In addition, ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can be obtained when using this gadget.
ICS8344BYILFT Features
48 terminations
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
ICS8344BYILFT Applications
  • Wired communication field
  • Cloud computing
  • Dual core processor workstations and servers
  • 5G
  • Cell Phone (UMTS/WCDMA/GSM)
  • Tower server
  • Defense and aerospace equipment
  • Machine made
  • Radar
  • Synchronous digital system
Step5Bar-code shipping tag
ICS8344BYILFT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Family
    8344
  • Input
    LVDS
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Propagation Delay (tpd)
    4.5 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.275 ns
  • Number of True Outputs
    24
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm