  • ICS554G-01AILF
ICS554G-01AILF
advertisement
Manufacturer No:
ICS554G-01AILF
HK JDW NO:
378-ICS554G-01AILF
Package:
TSSOP
Datasheet:
ICS554G-01AILF
Description:
1 Circuit 200MHz 3.3V Clock Buffer DUAL 16 Pins TSSOP
Purchasing and Inquiry
ICS554G-01AILF Overview
TSSOP case is available for the cut smart buffer. Normal operation has a maximum value of 200MHz. A total of 16 terminations have been found in it. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 16. The cut smart buffer you are looking for is contained within Clock Drivers. At a minimum working temperature of -40°C, it maintains reliability. It is possible to achieve stable operation by setting the maximum operating temperature to 85°C. There is an electronic gadget called 554 in this family. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.25V. In this clock divider, a logic IC with the value LOW SKEW CLOCK DRIVER is used. A power supply of 3.3/5V volts powers it. It is possible to have 4 true outputs.
ICS554G-01AILF Features
16 terminations
Clock Drivers subcategory
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
ICS554G-01AILF Applications
  • Switch
  • High reliability telecommunication system
  • Microserver
  • Data transmission
  • Cell Phone (UMTS/WCDMA/GSM)
  • 5G
  • Edge computing
  • Industrial automation control system
  • Peak detection
  • Automatic test equipment
Step5Bar-code shipping tag
ICS554G-01AILF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
  • Frequency (Max)
    200MHz
  • Family
    554
  • Input
    PECL
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.05 ns
  • Number of True Outputs
    4
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm