  • ICS1893Y-10
ICS1893Y-10
advertisement
Manufacturer No:
ICS1893Y-10
HK JDW NO:
378-ICS1893Y-10
Package:
TQFP
Datasheet:
ICS1893Y-10
Description:
CMOS Controllers Interface ICs QUAD 0.5mm TQFP
Purchasing and Inquiry
ICS1893Y-10 Overview
There is a package called TQFP that contains it, and you can find it there. As a result, the 64 terminations are included in it. 3.3V is an ideal supply voltage for high efficiency. Device's IC has a telecom type of ETHERNET TRANSCEIVER. Keeping the operating temperature within 70°C°C ensures stability. A total of 64 pins are present on it, making it a 64 pin board.
ICS1893Y-10 Features
Maximum temperature of 70°C
ICS1893Y-10 Applications
  • Smart Phones
  • Storage, Datacenter
  • Factory Automation
  • Transceivers for EMI
  • Dongles and accessories
  • Car Cigarette Jack
  • Notebook PCs
  • Routers
  • Point-of-Sale Devices
  • Battery-Operated Devices
Step5Bar-code shipping tag
ICS1893Y-10
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Telecom IC Type
    ETHERNET TRANSCEIVER
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm