  • ICS1893CYI-10LF
ICS1893CYI-10LF
advertisement
Manufacturer No:
ICS1893CYI-10LF
HK JDW NO:
378-ICS1893CYI-10LF
Package:
TQFP
Datasheet:
ICS1893CYI-10LF
Description:
CMOS Controllers Interface ICs QUAD 0.5mm TQFP
Purchasing and Inquiry
ICS1893CYI-10LF Overview
There is a package called TQFP that contains it, and you can find it there. As you can see, the terminations of the wire are in 64. 3.3V supply voltage allows high efficiency. Its IC has the telecom type INTERFACE CIRCUIT. The maximum operating temperature of 85°C°C allows for stable operation. The pin count of this device is 64.
ICS1893CYI-10LF Features
Maximum temperature of 85°C
ICS1893CYI-10LF Applications
  • Medical Devices
  • Low-Cost IR Data Links for Computers/Peripherals
  • Telecom, 5G LTE Base-Station
  • Smart Cities
  • Docking
  • Dongles and accessories
  • Portable Appliances
  • Desktop Routers
  • Commercial LED Lighting
  • Power Banks
Step5Bar-code shipping tag
ICS1893CYI-10LF
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Telecom IC Type
    INTERFACE CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm