  • ICS1893BYI-10T
ICS1893BYI-10T
advertisement
Manufacturer No:
ICS1893BYI-10T
HK JDW NO:
378-ICS1893BYI-10T
Package:
TQFP
Datasheet:
ICS1893BYI-10T
Description:
CMOS Controllers Interface ICs QUAD 0.5mm TQFP
Purchasing and Inquiry
ICS1893BYI-10T Overview
The package TQFP contains it. This product is easy to carry due to its Tape & Reel (TR)-shaped packaging. There are 64 terminations in this circuit. Providing a voltage of 3.3V leads to high efficiency. The component's power supply is set to 3.3V. Unlike other devices, this one is self-contained in Network Interfaces. As far as transceivers are concerned, there are 1 transceivers. A ETHERNET TRANSCEIVER telecom type IC is used in the device. Operating current is maxed out at 0.16mA. It is recommended that the maximum operating temperature be 85°C°C to ensure stable operation. In this case, it has a pin count of 64.
ICS1893BYI-10T Features
Network Interfaces subcategory
Maximum temperature of 85°C
ICS1893BYI-10T Applications
  • IrDA transmission control
  • Sensitive Applications
  • Storage, Datacenter
  • Small Networks in HVAC or Building Control
  • Isolated RS-232/RS-485: Directly Drives Opto-Couplers
  • Notebook
  • Industrial and Embedded PCs
  • Embedded, Industrial Controller
  • Portable Appliances
  • Smart Cities
Step5Bar-code shipping tag
ICS1893BYI-10T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    64
  • HTS Code
  • Subcategory
    Network Interfaces
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Current-Max
    0.16mA
  • Data Rate
    100000 Mbps
  • Telecom IC Type
    ETHERNET TRANSCEIVER
  • Number of Transceivers
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm