  • ICM7218CIJIR5254
ICM7218CIJIR5254
advertisement
Manufacturer No:
ICM7218CIJIR5254
HK JDW NO:
668-ICM7218CIJIR5254
Package:
28-CDIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
ICM7218CIJIR5254
Description:
Active DUAL 5V V Display Drivers ICs Tube Tin (Sn) 7
Purchasing and Inquiry
ICM7218CIJIR5254 Overview
Similar to Tube, the package has been designed in a similar manner.A package with version 28-CDIP (0.600, 15.24mm) includes it.Display type LED for this electrical device.This electronic part is mounted in the way of Through Hole.This electrical part operates at temperature -40°C~85°C.Display drivers operates wDisplay driversh a supply voltage of 4V~6V.A 28 termination ends transmission lines with devices that match their characteristic impedance.Display drivers is a member of the ICM7218 family.A 28 pin is the component that makes up the entire device.A voltage of 5V supplies power to it.7 segments are the electronic solutions segment of the Seller Group's equipment solutions business.The maximal supply current amounts to 2.5mA.
ICM7218CIJIR5254 Features
28-CDIP (0.600, 15.24mm) package
ICM7218 family
28 pin count
ICM7218CIJIR5254 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. ICM7218CIJIR5254 display drivers applications.
  • Smart Display
  • Set-Top Boxes
  • Instrumentation Readouts
  • Voltmeter
  • Portable lab instruments
  • Bargraph Dlsplays
  • Mobile smart TV
  • White Goods
  • COPS? or Microprocessor Displays
  • Instrumentation Industrial Control
Step5Bar-code shipping tag
ICM7218CIJIR5254
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-CDIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    4V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    ICM7218
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-CDIP-T28
  • Configuration
    7 Segment
  • Interface
    Parallel
  • Current - Supply
    2.5mA
  • Display Type
    LED
  • Number of Segments
    7
  • Multiplexed Display Capability
    YES
  • Display Mode
    DIG; SEG
  • Digits or Characters
    8 Digits
  • Height Seated (Max)
    5.92mm
  • Length
    37.85mm
  • Width
    15.24mm