ICL7621DESA
ICL7621DESA
503-ICL7621DESA
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
1pA 60 dB Instrumentational OP Amps 0.0004μA 8V 2V~16V ±1V~8V ICL7621 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ICL7621DESA Overview
A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used to package the op amp. The instrumentation amplifier in this picture is of the General Purpose-type. There is a Tube case that is delivered with the instrumentation amplifiers. In recent months, the number of terminations has approached 8. There are a total of 8 pins on this op amp. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 5V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. This particular linear amplifier is a type of Operational Amplifier device, to be precise. The input offset voltage is 15mV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. Regarding the operating temperature of this device, instrumentation amplifier performs well at a temperature of -40°C~85°C . Operational amplifier can operate supply current at 100μA. 104dB should be the voltage gain. The buffer amp consists of 2 circuits in total. A benefit of this op amp ic is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many advantages it has to offer. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 8V.
ICL7621DESA Features
8 Pins
supply voltage of 5V
104dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
ICL7621DESA Applications
There are a lot of Maxim Integrated ICL7621DESA Instrumentational OP Amps applications.
- Gaming industry
- Signal amplification
- Broadcasting
- Proportional counter tubes
- Fast A/D and D/A converters
- Strain gauges
- Video computer boards
- Communication device
- PDA
- Biopotential
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
ICL7621DESA
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-LMV324IDR14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TL062CP8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-LM2904DG8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare