  • IC1K-68RD-1.27SF(71)
IC1K-68RD-1.27SF(71)
advertisement
Manufacturer No:
IC1K-68RD-1.27SF(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-IC1K-68RD-1.27SF(71)
Package:
Description:
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IC1K-68RD-1.27SF(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Standard, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Packaging
    Tray
  • Series
    IC1
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Connector
  • Number of Positions
    68
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    125V
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    68
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    9mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Card Type
    PCMCIA - Type I, II
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    500mA
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Pull Out
  • Height
    8mm
  • Length
    47.46mm
  • Width
    3.3mm