  • IC1GA-68PD-1.27DS-EJ(72)
IC1GA-68PD-1.27DS-EJ(72)
advertisement
Manufacturer No:
IC1GA-68PD-1.27DS-EJ(72)
HK JDW NO:
355-IC1GA-68PD-1.27DS-EJ(72)
Package:
Description:
Conn PCMCIA HDR 68 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
IC1GA-68PD-1.27DS-EJ(72)
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    68
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Body Length or Diameter
    3.071 inch
  • Number Of PCB Rows
    4
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.453 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    3.504 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Current Rating
    500mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
  • Ejector Side
    Left
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Plating Thickness
    98μin
  • Length - Termination
    0.11 inch
  • Height Above Board
    0.453 11.50mm