  • IC11SA-68PLR-1.27SF-EJL
IC11SA-68PLR-1.27SF-EJL
advertisement
Manufacturer No:
IC11SA-68PLR-1.27SF-EJL
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-IC11SA-68PLR-1.27SF-EJL
Package:
SMD/SMT
Description:
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IC11SA-68PLR-1.27SF-EJL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Mounting Feature
    Reverse - Bottom
  • Insulation Material
    POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IC11S
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide, Card Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Connector and Ejector
  • Number of Positions
    68
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    68
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.535 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.307 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    3.646 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Card Type
    PCMCIA - CardBus, Type I, II, III
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Number of Ports
    1
  • Durability
    10000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Push Out
  • Ejector Side
    Left
  • Height Above Board
    0.307 7.80mm