  • IB050Q096T64P1-00
IB050Q096T64P1-00
advertisement
Manufacturer No:
IB050Q096T64P1-00
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-IB050Q096T64P1-00
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IB050Q096T64P1-00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL/NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P5
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Output Voltage
    9.6V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE
  • Input Voltage (Min)
    36V
  • Input Voltage (Max)
    60V
  • Total Power Output-Max
    650W
  • Output Voltage-Max
    12V
  • Output Voltage-Min
    7.2V
  • Length
    58.42mm
  • Height Seated (Max)
    11.22mm
  • Width
    36.83mm