  • HZA276M035D16T-F
HZA276M035D16T-F
advertisement
Manufacturer No:
HZA276M035D16T-F
HK JDW NO:
192-HZA276M035D16T-F
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
HZA276M035D16T-F
Purchasing and Inquiry
HZA276M035D16T-F Overview
System power is determined by 1.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 60mOhm.In order for 130mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
HZA276M035D16T-F Features
1.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 60mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
HZA276M035D16T-F Applications
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
HZA276M035D16T-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    HZA
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    27μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    130mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm