  • HVR3700005604JA100
HVR3700005604JA100
advertisement
Manufacturer No:
HVR3700005604JA100
HK JDW NO:
886-HVR3700005604JA100
Description:
FIXED RESISTOR, 5.6MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 8973
Step5Bar-code shipping tag
HVR3700005604JA100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.157Diax0.394L 4.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.6MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    3.5kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    2.5kV
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    26mm
  • Working Voltage
    3500V
  • Lead Diameter
    0.78 mm