  • HVR3700003005JR500
HVR3700003005JR500
advertisement
Manufacturer No:
HVR3700003005JR500
HK JDW NO:
886-HVR3700003005JR500
Description:
FIXED RESISTOR, 30MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
HVR3700003005JR500
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.157Diax0.394L 4.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    30MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    3.5kV
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    3.5kV
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W