  • HVCB2512FKL5M90
HVCB2512FKL5M90
advertisement
Manufacturer No:
HVCB2512FKL5M90
HK JDW NO:
762-HVCB2512FKL5M90
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
HVCB2512FKL5M90
Description:
FIXED RESISTOR HVC Series, Thick Film, 5.9MOhm, 2W, ±1%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
HVCB2512FKL5M90
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.9MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    2W
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Working Voltage
    3000V
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.76mm