  • HVCB0805JTD200M
HVCB0805JTD200M
advertisement
Manufacturer No:
HVCB0805JTD200M
HK JDW NO:
762-HVCB0805JTD200M
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
HVCB0805JTD200M
Description:
FIXED RESISTOR HVC Series, Thick Film, 200MOhm, 0.2W 1/5W, ±5%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HVCB0805JTD200M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HVC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.050W 2.01mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    600V
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm