HV7620PG-G
HV7620PG-G
536-HV7620PG-G
64-BQFP
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
HV7620PG-G Overview
64-BQFP package contains the device. This chip has a total termination count of 64. It is used to pack in Tray case. Parts with a 5V operating supply voltage are specified. This part has 4 elements. Devices with 64 pins are available. As a general recommendation, mounting by Surface Mount is recommended. Surface Mount is the way this component is mounted. -40°C~85°C is the range of operating temperatures for the device. Votage within the range of 12V is supplied. By using the HV7620 family, you can find similar parts. A total of 32 bits are present on an IC chip. This device consists of 1 circuits in total.
HV7620PG-G Features
With 64 pins
Mounted in Surface Mount type.
Based on HV7620 family
HV7620PG-G Applications
There are a lot of Microchip Technology HV7620PG-G Shift Registers applications.
- Data Processors
- Data Format Converters
- Pattern Recognizers
- data transfer
- store data in digital form
- Dual-rank shift, hold, and bus applications
- Remote control holding register
- Output expansion
- Interconnectors
- Parallel data
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
HV7620PG-G
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Microchip Technology536-HV5522PG-G44-QFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-HV513WG-G24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC164M14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-HV5122PG-G44-QFP2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74LS595N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-HV7620PG-G64-BQFP2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC595D,11216-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC595ADR2G16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC595MX16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-HV5523K7-G44-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MC74HC595ADTR2G16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-HV507PG-G80-BQFP2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-MM74HC595MTCX16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Nexperia USA Inc.554-74HC4094D,65316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-SN74HC165D16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-CD4021BE16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare