  • HV732HTTE515G
HV732HTTE515G
advertisement
Manufacturer No:
HV732HTTE515G
HK JDW NO:
430-HV732HTTE515G
Datasheet:
HV732HTTE515G
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 5.1MOhm, 0.5W 1/2W, ±2%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
HV732HTTE515G
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5.1MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    2010
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm