  • HV3640Y272KX6ATHV
HV3640Y272KX6ATHV
advertisement
Manufacturer No:
HV3640Y272KX6ATHV
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-HV3640Y272KX6ATHV
Package:
3640 (9110 Metric)
Datasheet:
Description:
HV 2700pF 6000V 6kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.360Lx0.394W 9.14mmx10.02mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
HV3640Y272KX6ATHV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    3640 (9110 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HV
  • Size / Dimension
    0.360Lx0.394W 9.14mmx10.02mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6000V 6kV
  • Capacitance
    2700pF
  • Height Seated (Max)
    0.106 2.70mm
  • Thickness (Max)
    0.106 2.70mm