  • HTPT66R-122K
HTPT66R-122K
advertisement
Manufacturer No:
HTPT66R-122K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-HTPT66R-122K
Package:
Radial, Vertical (Open)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HTPT66R-122K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    CIRCULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HTPT66R
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.660Diax0.360W 16.76mmx9.14mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    9.14mm
  • Current Rating
    15.3A
  • Lead Length
    25.4mm
  • Lead Spacing
    7.1mm
  • Lead Diameter
    0.053 mm
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.9mOhm Max
  • Max DC Current
    15.3A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Current - Saturation
    14.8A