  • HTAT-16/4-0-SP
HTAT-16/4-0-SP
advertisement
Manufacturer No:
HTAT-16/4-0-SP
HK JDW NO:
798-HTAT-16/4-0-SP
Package:
Datasheet:
HTAT-16/4-0-SP
Description:
Heat Shrink Tubing ST Cross Linked Polyolefin Black Thin Spool
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HTAT-16/4-0-SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2011
  • Series
    HTAT
  • Feature
    Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Semi-Flexible
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    80°C
  • Diameter - Inside
    16 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.630 (16.00mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.158 (4.01mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.069 1.75mm