  • HT06CN333JN
HT06CN333JN
advertisement
Manufacturer No:
HT06CN333JN
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-HT06CN333JN
Package:
Radial
Datasheet:
HT06CN333JN
Description:
HTHP LDD Indust C0G HT200C 0.033μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
HT06CN333JN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HTHP LDD Indust C0G HT200C
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.150W 7.62mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    3015
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    3.81mm