  • HSTTT19-48-Q
HSTTT19-48-Q
advertisement
Manufacturer No:
HSTTT19-48-Q
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-HSTTT19-48-Q
Package:
Datasheet:
HSTTT19-48-Q
Description:
Heat Shrink Tubing ST Teflon Milky Clear Box
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSTTT19-48-Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Weight
    283.495231g
  • Body Material
    Teflon
  • Operating Temperature
    -67°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HSTTT
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -67°C
  • Color
    White, Translucent
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    340°C
  • Diameter
    4.8mm
  • Length
    4.00' 1.22m
  • Diameter - Inside
    4.8514 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.191 (4.85mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.112 (2.84mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.012 0.30mm