  • HSTTT131-48-2
HSTTT131-48-2
advertisement
Manufacturer No:
HSTTT131-48-2
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-HSTTT131-48-2
Package:
Datasheet:
HSTTT131-48-2
Description:
Heat Shrink Tubing and Sleeves Heat Shrink Thin Teflon 1.31" X 4FT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSTTT131-48-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Box
  • Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Weight
    283.495231g
  • Body Material
    Teflon
  • Operating Temperature
    -67°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    HSTTT
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -67°C
  • Color
    White, Translucent
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    340°C
  • Length
    4.00' 1.22m
  • Diameter - Inside
    33.274 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    1.310 (33.27mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.911 (23.14mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.030 0.76mm