  • HSTTA50-1.18-5M
HSTTA50-1.18-5M
advertisement
Manufacturer No:
HSTTA50-1.18-5M
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-HSTTA50-1.18-5M
Package:
Datasheet:
Description:
HEAT SHRINK, 1/2"DIA, BLKCUT TO 1.18" PC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSTTA50-1.18-5M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Weight
    4.082331kg
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HSTTA
  • Feature
    Adhesive Lined, Corrosion Resistant, Flame Retardant, Moisture Resistant
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    3 to 1
  • Shrink Temperature
    120°C
  • Length
    0.098' 30.00mm 1.18
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.500 (12.70mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.160 (4.06mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.070 1.78mm