  • HSS1F500B
HSS1F500B
advertisement
Manufacturer No:
HSS1F500B
Manufacturer:
SolaHD
HK JDW NO:
737-HSS1F500B
Package:
Datasheet:
HSS1F500B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSS1F500B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HSS1F500B.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Brackets
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    152.40mm Lx127.00mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    500W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Current - Output (Max)
    4.16A
  • Power - Max
    500VA
  • Voltage - Primary
    240V 480V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    120V 240V
  • Height Seated (Max)
    254.00mm