  • HSP50210JC-52Z
HSP50210JC-52Z
advertisement
Manufacturer No:
HSP50210JC-52Z
HK JDW NO:
391-HSP50210JC-52Z
Package:
PLCC
Datasheet:
HSP50210JC-52Z
Purchasing and Inquiry
HSP50210JC-52Z Overview
Based on the frequency of 52MHz, RF modulator operates.The enhanced PLCC package makes it an excellent RF IC.For driving and receiving signals from data, this RF module has 84 terminations integrated.RF module with enhanced power dissipation control, 84-pin.Below 70°C is the required RF switch IC's operating temperature.This RF switch IC must not be operated at a temperature below 0°C when it is at its minimum operating temperature.The RF modulator's supply current needs to be operated in the range of 500μA.
HSP50210JC-52Z Features
Frequency of 52MHz
PLCC package
84 terminations
84 pins
HSP50210JC-52Z Applications
  • Wireless LAN
  • Test and Measurement
  • Fixed wireless access
  • Lock in amplification
  • Phase modulation
  • PA linearization
  • Quadrature detection
  • Point-to-point radios
  • Demodulation
  • Communications test equipmen
Step5Bar-code shipping tag
HSP50210JC-52Z
  • Package / Case
    PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    84
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4
  • Number of Terminations
    84
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Telecom ICs
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    52MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Operating Supply Current
    500μA
  • Supply Current-Max
    0.225mA
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    29.31mm
  • Width
    29.31mm