  • HSM5100J/TR13
HSM5100J/TR13
advertisement
Manufacturer No:
HSM5100J/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-HSM5100J/TR13
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
HSM5100J/TR13
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 800mV @ 5A -55°C~175°C 250μA @ 100V Tape & Reel (TR) DO-214AB, SMC Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
HSM5100J/TR13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    HSM5100
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 5A
  • Forward Current
    5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A