  • HSC30018KJ
HSC30018KJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC30018KJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-HSC30018KJ
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSC30018KJ
Description:
Wirewound Resistors HSC300 18K 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSC30018KJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2007
  • Series
    HS, CGS
  • Size / Dimension
    5.000Lx2.811W 127.00mmx71.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Stud
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    18kOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    2.5kV
  • Power Rating
    300W
  • Packing Method
    Tray
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    2.5kV
  • Rated Power Dissipation (P)
    75W
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Terminal Screw Type
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    42mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm