  • HS5F10AS
HS5F10AS
advertisement
Manufacturer No:
HS5F10AS
Manufacturer:
SolaHD
HK JDW NO:
737-HS5F10AS
Package:
120
Datasheet:
HS5F10AS
Description:
10KVA 240X480-120/240
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HS5F10AS
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HS5F10AS.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    120
  • Weight
    70.76041kg
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    10kW
  • Current Rating
    83.3A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Power - Max
    10000VA
  • Nominal Input Voltage
    480V
  • Voltage - Primary
    240V 480V
  • Primary Winding(s)
    Dual, Multiple Taps
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    120V 240V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height
    431.8mm
  • Length
    228.6mm
  • Width
    355.6mm