  • HS183100
HS183100
advertisement
Manufacturer No:
HS183100
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-HS183100
Package:
HALF-PAK
Datasheet:
HS183100
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 910mV @ 180A 5mA @ 100V 1-Termination Bulk HALF-PAK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
HS183100
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HS183100 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    HALF-PAK
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-XUFM-X1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    910mV @ 180A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    180A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    910mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    180A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Capacitance @ Vr, F
    4800pF @ 5V 1MHz