  • HR31-5.08P-5SC(72)
HR31-5.08P-5SC(72)
advertisement
Manufacturer No:
HR31-5.08P-5SC(72)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HR31-5.08P-5SC(72)
Package:
Description:
1 Rows Plug Bulk Green 5 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp HR31
Step5Bar-code shipping tag
HR31-5.08P-5SC(72)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Shell Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HR31
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    5
  • Color
    Green
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Screw Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Total Number of Contacts
    5
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Breadth
    0.402 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
    YES
  • Note
    Contacts Not Included
  • Dielectric Withstanding Voltage
    2000VAC V