  • HPX100AS
HPX100AS
advertisement
Manufacturer No:
HPX100AS
HK JDW NO:
384-HPX100AS
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HPX100AS
Description:
HPX Series Absolute Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 100PSI (689.48kPa) No Port ±0.3% 0 mV ~ 60 mV (3V) 3V~10V
Step5Bar-code shipping tag
HPX100AS
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HPX100AS .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2004
  • Series
    HPX
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Applications
    Board Mount
  • Voltage - Supply
    3V~10V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Output
    0 mV ~ 60 mV (3V)
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Breadth
    4.06 mm
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Accuracy
    ±0.3%
  • Response Time
    1000 μs
  • Operating Pressure
    100PSI (689.48kPa)
  • Pressure Type
    Absolute
  • Port Style
    No Port
  • Linearity
    3 %
  • Maximum Pressure
    300PSI (2068.43kPa)
  • Sensors/Transducers Type
    PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
  • Housing
    PLASTIC
  • Pressure Range-Max
    100 Psi
  • Offset-Nom
    30MV
  • Body Height
    2.54mm