  • HOYS 500-S-0100
HOYS 500-S-0100
advertisement
Manufacturer No:
HOYS 500-S-0100
Manufacturer:
LEM USA Inc.
HK JDW NO:
455-HOYS 500-S-0100
Package:
Module, Single Pass Through
Purchasing and Inquiry
HOYS 500-S-0100 Overview
A Module, Single Pass Through package is used for the protection of the current sensors. These current sensors should provide a maximum current of 25mA.
HOYS 500-S-0100 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~105°C TA
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Frequency: DC~180kHz
Sensing Current: 500A
Module, Single Pass Through Package
HOYS 500-S-0100 Applications
There are a lot of LEM USA Inc. HOYS 500-S-0100 Current Sensors applications.
  • Home Automation
  • Static converters for for DC motor drives
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • Power Supplies for welding applications
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Electrical drives
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Power supply management
  • Industrial Monitoring and Control Systems
Step5Bar-code shipping tag
HOYS 500-S-0100
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module, Single Pass Through
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Series
    HOYS-S
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Frequency
    DC~180kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    25mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
    3μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±0.5%
  • Sensitivity
    1.6mV/A
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    500A