  • HO 250-PW-0000
HO 250-PW-0000
advertisement
Manufacturer No:
HO 250-PW-0000
Manufacturer:
LEM USA Inc.
HK JDW NO:
455-HO 250-PW-0000
Package:
Module, Single Pass Through
Purchasing and Inquiry
HO 250-PW-0000 Overview
Current sensors are packaged in Module, Single Pass Through packages to ensure their safety. These current sensors should provide a maximum current of 31mA.
HO 250-PW-0000 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~105°C TA
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Sensing Current: 250A
Module, Single Pass Through Package
HO 250-PW-0000 Applications
There are a lot of LEM USA Inc. HO 250-PW-0000 Current Sensors applications.
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Battery supplied applications
  • Leakage Current Sensors
  • Power Supplies for welding applications
  • Motor and load control
  • Power supply management
  • Continuity
  • Proving Switch
  • Mobile applications
  • DC motor drives
Step5Bar-code shipping tag
HO 250-PW-0000
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module, Single Pass Through
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Series
    HO-PW
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    31mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±0.5%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    250A