  • HMTSW-113-23-T-D-255
HMTSW-113-23-T-D-255
advertisement
Manufacturer No:
HMTSW-113-23-T-D-255
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-HMTSW-113-23-T-D-255
Package:
Datasheet:
Description:
Flex Stack, HMTSW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 26-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
HMTSW-113-23-T-D-255
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Flex Stack, HMTSW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    26
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Natural
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.090 2.29mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Contact Length - Mating
    0.255 6.48mm
  • Overall Contact Length
    0.445 11.30mm