  • HMC401QS16GETR
HMC401QS16GETR
advertisement
Manufacturer No:
HMC401QS16GETR
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-HMC401QS16GETR
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
HMC401QS16GETR
Purchasing and Inquiry
HMC401QS16GETR Overview
13.2GHz~13.5GHz is the frequency in which RF modulator operates.RF ICs with enhanced 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad packages are excellent with common characteristics.The package of this RF modulator is Tape & Reel (TR).The RF modulator can be mounted on any Surface Mount-type PCB or development board.Integrated into this RF module are 16 terminations that are used for driving and receiving signals from data.It is a 16-pin RF module with enhanced power dissipation controls.
HMC401QS16GETR Features
Frequency of 13.2GHz~13.5GHz
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package
Tape & Reel (TR)
16 terminations
16 pins
HMC401QS16GETR Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC401QS16GETR RF Misc ICs and Modules applications.
  • Cellular base stations
  • Collision avoidance
  • Phase detection
  • Phase sensitive detection
  • VSAT radios
  • Point-to-point radios
  • Blind spot detection
  • Phase modulation
  • Microwave Radio
  • Communications test equipmen
Step5Bar-code shipping tag
HMC401QS16GETR
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    13.2GHz~13.5GHz
  • Base Part Number
    HMC401
  • Function
    VCO
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    5V