  • HMC401QS16GE
HMC401QS16GE
advertisement
Manufacturer No:
HMC401QS16GE
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-HMC401QS16GE
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
HMC401QS16GE
Purchasing and Inquiry
HMC401QS16GE Overview
13.2GHz~13.5GHz is the frequency in which RF modulator operates.RF ICs with enhanced 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad packages are excellent with common characteristics.Strip package is used for this RF modulator.This RF modulator can be placed on any Surface Mount-type PCB or development board.This integrated circuit has 16 terminations designed for driving and receiving signals from data.An enhanced power dissipation control RF module featuring 16 pins.A RF switch IC's temperature of less than 85°C is required for operation.It is important that this RF switch IC does not operate at -40°C degrees Celsius at its minimum operating temperature.
HMC401QS16GE Features
Frequency of 13.2GHz~13.5GHz
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package
Strip
16 terminations
16 pins
HMC401QS16GE Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC401QS16GE RF Misc ICs and Modules applications.
  • Phase modulation
  • Collision avoidance
  • Automotive
  • Lock in amplification
  • Phase sensitive detection
  • VSAT radios
  • PA linearization
  • Cellular base stations
  • Blind spot detection
  • Radio links
Step5Bar-code shipping tag
HMC401QS16GE
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Strip
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    3A001.A.11.B
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    13.2GHz~13.5GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    HMC401
  • Function
    VCO
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Family
    401
  • Output Polarity
    TRUE
  • Logic IC Type
    PRESCALER
  • RF Type
    General Purpose
  • fmax-Min
    13500 MHz
  • Number of Data/Clock Inputs
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm