  • HMC252AQS24TR
HMC252AQS24TR
advertisement
Manufacturer No:
HMC252AQS24TR
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-HMC252AQS24TR
Package:
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HMC252AQS24TR
Purchasing and Inquiry
HMC252AQS24TR Overview
This RF Switch utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance.When operating, RF Switch's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.As part of the HMC252 series of regulators, the high power RF switchs can be found.There are 24 pins used for high power RF switch operation.The RF switch ic type is CDMA.RF Switchs that can supply 5V volts are available.
HMC252AQS24TR Features
Tape & Reel (TR) package
HMC252 family
24 pins
CDMA RF Type
HMC252AQS24TR Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC252AQS24TR RF Switches applications.
  • IF switching
  • Digital transceiver front end switch
  • WCDMA diversity applications
  • Wireless communications
  • General-purpose RF switching
  • Tablets
  • Antenna diversity switching
  • Mobile devices
  • Tuner modules
  • Wireless Local Loop
Step5Bar-code shipping tag
HMC252AQS24TR
  • Package / Case
    24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Supplier Device Package
    24-QSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V
  • Base Part Number
    HMC252
  • Circuit
    SP8T
  • Test Frequency
    1GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Throw Configuration
    SP8T
  • Topology
    Absorptive
  • Frequency Range
    0Hz~2.5GHz