  • HMC245QS16E
HMC245QS16E
advertisement
Manufacturer No:
HMC245QS16E
HK JDW NO:
84-HMC245QS16E
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HMC245QS16E
Purchasing and Inquiry
HMC245QS16E Overview
For optimal performance, this RF Switch makes use of the Strip package.During the development of this RF Switch, 16 terminations were made.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for RF Switch's operation.This RF light switch is included in the RF/Microwave Switches subcategory.As a member of the HMC245 family of high power RF switchs, this is a high power RF switch.There are 16 pins used for high power RF switch operation.The CMOS/TTL COMPATIBLE feature adds to the efficiency and stability of this RF switch ic.RF switch ics operate with 3mA supply currents.General Purpose RF Type from the RF switch ic.RF Switch can supply voltages up to 5V.
HMC245QS16E Features
Strip package
16 terminations
RF/Microwave Switches subcategory
HMC245 family
16 pins
CMOS/TTL COMPATIBLE
General Purpose RF Type
HMC245QS16E Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC245QS16E RF Switches applications.
  • WCDMA diversity applications
  • General-purpose RF switching
  • Wireless Local Loop
  • Digital transceiver front end switch
  • High speed filter selection
  • Dual-band applications
  • IF switching
  • Smart metering
  • Wireless communications
  • Smartphones
Step5Bar-code shipping tag
HMC245QS16E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    288.002805mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Strip
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    CMOS/TTL COMPATIBLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    RF/Microwave Switches
  • Technology
    GAAS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    COMPONENT
  • Base Part Number
    HMC245
  • Pin Count
  • Circuit
    SP3T
  • Power Supplies
    5V
  • Test Frequency
    3.5GHz
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Impedance
    50Ohm
  • Topology
    Absorptive
  • Max Frequency
    3.5GHz
  • Frequency Range
    DC~3.5GHz
  • Operating Frequency-Max
    3500MHz
  • Isolation
    30dB
  • Insertion Loss (dB)
    0.7 dB
  • RF Type
    General Purpose
  • Input Power-Max (CW)
    26.99dBm
  • P1dB
    25dBm
  • IIP3
    44dBm
  • On Time-Nom
    0.15 μs
  • 1dB Compression Point
    26 dBm
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm