  • HMC245AQS16E
HMC245AQS16E
advertisement
Manufacturer No:
HMC245AQS16E
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-HMC245AQS16E
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HMC245AQS16E
Purchasing and Inquiry
HMC245AQS16E Overview
As a result of the use of the Bulk package, the performance of this RF Switch is optimized.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for RF Switch's operation.There is a high power RF switch in this family that belongs to the HMC245 family.In order to operate high power RF switch, there are 16 pins that must be connected.In addition to adding efficiency and stability to the RF switch ic, the CMOS COMPATIBLE feature brings even greater benefits.This is the type of RF signal from the RF switch ic that is CATV.
HMC245AQS16E Features
Bulk package
HMC245 family
16 pins
CMOS COMPATIBLE
CATV RF Type
HMC245AQS16E Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC245AQS16E RF Switches applications.
  • Wireless Local Loop
  • ISM
  • High speed filter selection
  • Mobile devices
  • Wireless communications
  • Smart metering
  • Dual-band applications
  • General-purpose RF switching
  • Smartphones
  • Tuner modules
Step5Bar-code shipping tag
HMC245AQS16E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Additional Feature
    CMOS COMPATIBLE
  • Construction
    COMPONENT
  • Base Part Number
    HMC245
  • Pin Count
    16
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    SP3T
  • Test Frequency
    2.5GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Throw Configuration
    SP4T
  • Topology
    Absorptive
  • Max Frequency
    3.5GHz
  • Frequency Range
    0Hz~3.5GHz
  • RF/Microwave Device Type
    DIVERSITY SWITCH
  • Operating Frequency-Max
    3500MHz