  • HMC244G16TR
HMC244G16TR
advertisement
Manufacturer No:
HMC244G16TR
HK JDW NO:
84-HMC244G16TR
Package:
16-LQFP
Datasheet:
HMC244G16TR
Purchasing and Inquiry
HMC244G16TR Overview
For optimal performance, this RF Switch uses the Tape & Reel (TR) package.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, RF Switch should perform well.This high power RF switch belongs to the HMC244 family.The high power RF switch operation is carried out by 16 pins.An RF switch ic with the Radar RF type.RF Switchs that can supply 5V volts are available.
HMC244G16TR Features
Tape & Reel (TR) package
HMC244 family
16 pins
Radar RF Type
HMC244G16TR Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC244G16TR RF Switches applications.
  • Cellular/PCS Base Stations
  • Tuner modules
  • Dual-band applications
  • IF switching
  • High speed filter selection
  • WCDMA diversity applications
  • Cellular infrastructures
  • Tablets
  • Antenna diversity switching
  • Digital transceiver front end switch
Step5Bar-code shipping tag
HMC244G16TR
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V
  • Base Part Number
    HMC244
  • Circuit
    SP4T
  • Test Frequency
    2GHz 3GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Throw Configuration
    SP4T
  • Frequency Range
    0Hz~4GHz
  • Insertion Loss
    0.7dB
  • Isolation
    40dB
  • RF Type
    Radar
  • P1dB
    25dBm
  • IIP3
    43dBm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    16-LQFP
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SMT (5.84x5.84)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C