  • HMC241AQS16TR
HMC241AQS16TR
advertisement
Manufacturer No:
HMC241AQS16TR
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-HMC241AQS16TR
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HMC241AQS16TR
Purchasing and Inquiry
HMC241AQS16TR Overview
Optimized performance is achieved by utilizing the Tape & Reel (TR) package in the RF Switches.When operating, RF Switch's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.HMC241 is a family of high power RF switchs.For high power RF switch operation, 16 pins are used.The RF switch ic type is CATV.5V voltage is available from the RF Switch.
HMC241AQS16TR Features
Tape & Reel (TR) package
HMC241 family
16 pins
CATV RF Type
HMC241AQS16TR Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC241AQS16TR RF Switches applications.
  • Smartphones
  • Tuner modules
  • Wireless communications
  • LTE diversity applications
  • Tablets
  • Mobile devices
  • IF switching
  • Digital transceiver front end switch
  • Cellular/PCS Base Stations
  • High speed filter selection
Step5Bar-code shipping tag
HMC241AQS16TR
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    HMC241
  • Pin Count
    16
  • Circuit
    SP4T
  • Test Frequency
    2.5GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Topology
    Absorptive
  • Frequency Range
    0Hz~3.5GHz