  • HLMP-EL22-UXK00
HLMP-EL22-UXK00
advertisement
Manufacturer No:
HLMP-EL22-UXK00
HK JDW NO:
107-HLMP-EL22-UXK00
Datasheet:
HLMP-EL22-UXK00
Description:
Standard LEDs - Through Hole Amber, 590nm 23 Deg, 9300mcd(max)
Step5Bar-code shipping tag
HLMP-EL22-UXK00
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Color
    Amber
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    HLMP-EL22
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Viewing Angle
    23°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Luminous Intensity
    6250.0 mcd
  • Millicandela Rating
    6250mcd
    590nm
  • Lens Color
    White
  • Forward Current-Max
    0.05A
  • Overall Height
    8.71mm
  • Wavelength - Dominant
    589.5nm
  • Height (Max)
    8.91mm