  • HLMP-AL70-Z20DD
HLMP-AL70-Z20DD
advertisement
Manufacturer No:
HLMP-AL70-Z20DD
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-HLMP-AL70-Z20DD
Package:
Radial
Datasheet:
HLMP-AL70-Z20DD
Description:
LED Uni-Color Amber 594nm 2-Pin Ammo
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLMP-AL70-Z20DD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Amber
  • Depth
    3.8mm
  • Base Part Number
    HLMP-AL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    120mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Viewing Angle
    70°, 30°
  • Forward Current
    50mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Oval with Domed Top
  • Lens Size
    5.20mmx3.80mm
  • Luminous Intensity
    3.3 cd
  • Millicandela Rating
    3300mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    594nm
  • Wavelength - Dominant
    590nm
  • Height
    8.9mm
  • Length
    5.2mm